Hawker Siddeley Harrier

Tento článek pojednává o první generaci britských letounů Harrier. Možná hledáte: McDonnell Douglas AV-8B Harrier II (druhá generace letounu), British Aerospace Harrier II (britská varianta druhé generace letounu), nebo British Aerospace Sea Harrier (námořní varianta první generace letounů).
Harrier GR.1 / GR.3
AV-8A/C/S Harrier/Matador
AV-8S Matador letí nad španělskou letadlovou lodí Dédalo (R01)
AV-8S Matador letí nad španělskou letadlovou lodí Dédalo (R01)
UrčeníV/STOL bitevní letoun
PůvodSpojené království
VýrobceHawker Siddeley
První let28. prosince 1967 (Harrier GR.1)
Zařazeno1. dubna 1969
Charaktervyřazen
UživatelRoyal Air Force (dříve)
Námořní pěchota (dříve)
Španělské námořnictvo (dříve)
Thajské královské námořnictvo (dříve)
Výroba1967 - 70. léta 20. století
Vyrobeno kusů282[1] (nezapočítány letouny Sea Harrier a Harriery II. generace)
Vyvinuto z typuHawker Siddeley P.1127/Kestrel
Další vývojBritish Aerospace Sea Harrier
McDonnell Douglas AV-8B Harrier II
British Aerospace Harrier II
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hawker Siddeley Harrier, hovorově také známý jako „Harrier Jump Jet“, byl vyvinut v 60. letech 20. století a tvořil první generaci rodiny letounů Harrier. Byl to první operačně způsobilý bitevní letoun pro blízkou leteckou podporu a průzkum se schopností vertikálního vzletu nebo vzletu na krátké dráze a vertikálního přistání (V/STOL) a jediný skutečně úspěšný V/STOL letoun ze všech návrhů, které v té době vznikaly. Harrier byl odvozen od zkušebního letounu Hawker Siddeley Kestrel poté, co byl zrušen projekt pokročilejšího nadzvukového letounu se svislým startem Hawker Siddeley P.1154. Britské královské letectvo (dále jen RAF) objednalo letouny Harrier na konci 60. let 20. století. Letoun byl vyvážen do Spojených států pod označením AV-8A Harrier, kde sloužil u námořní pěchoty Spojených států amerických (dále jen USMC).

RAF umístilo množství svých Harrierů v Západním Německu, aby čelily případnému útoku za strany Sovětského svazu. Unikátní schopnosti letounů by v takovém případě dovolily RAF rychle rozptýlit tyto letouny z ohrožených letecký základen. Americká námořní pěchota používala své Harriery k blízké letecké podpoře pozemních jednotek, přičemž působily z výsadkových plavidel nebo pokud to bylo potřeba, z předsunutých základen. Schopnost Harrierů působit s minimálním pozemním vybavením a z velmi krátkých rozjezdových drah, umožnilo jejich nasazení v oblastech, které byly jinak pro letadla s pevnými křídly nedostupné. Harriery byly však i terčem kritiky pro poměrně značné množství nehod a časově náročnou údržbu.

V 70. letech 20. století byl z Harrieru vyvinut námořní letoun British Aerospace Sea Harrier pro službu na britských letadlových lodích třídy Invincible. Sea Harriery a Harriery bojovaly v roce 1982 ve válce o Falklandské ostrovy, kde se letouny prokázaly jako velice užitečné a univerzální. Sea Harriery Royal Navy prováděly hlavně obranu proti útočícím nepřátelským letounům, zatímco Harriery RAF se soustředily na pozemní cíle. Harriery byly později podstatně vylepšeny na Harriery druhé generace s označením AV-8B Harrier II a British Aerospace Harrier II. Vývoj a stavbu těchto letounů prováděly společně americká společnost McDonnell Douglas a britská společnost British Aerospace. Rodina pokrokových letounů Harrier a jejich motory Rolls-Royce Pegasus s polohovatelnými tryskami pro usměrňování tahu motoru vzbudily dlouhodobý a vážný zájem o V/STOL letouny.

  1. Evans 1998, str. 172-186.

From Wikipedia, the free encyclopedia · View on Wikipedia

Developed by Tubidy